Електротехнічні та зварювальні професії КПЛ

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 60

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування

 

7241.1. Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування

 

 

 

1. Термін навчання:

на базі неповної середньої освіти (9 кл) - 3 роки.

 

2. Загальна характеристика професії :

Електрика - "сукупність явищ, у яких виявляється існування, рух і взаємодія заряджених часток" (Радянський енциклопедичний словник, М., 1979).

Ще в VI столітті до н.е. люди відкрили, що тіла можуть бути приведені в особливий стан - наелектризовані. Цей факт описав грецький філософ Фалес Милетский. За його словами, ткалі помітили здатність янтарю, потертого об вовну, притягати до себе легкі предмети, не стикаючись з ними. Однак закон взаємодії заряджених тіл був установлений ПІ. Кулоном у XVIII столітті. У 1883 році М. Фарадей відкрив електромагнітну індукцію - явище, що лягло в основу електротехніки. Він же ввів поняття електричного і магнітного полів. Багато чого в історії електротехніки пов'язано з ім'ям Т. Едисона (1847-1931). Він є автором приблизно 1000 винаходів в області електротехніки. Едисон удосконалив лампу накалювання, побудував першу у світі електростанцію суспільного користування (1882).

             У 1880 році французький фізик М. Депре заявив про можливість передачі електроенергії по проводах. Він же побудував першу лінію електропередачі. Наприкінці XIX століття відбувається бурхливий розвиток електротехніки. Учені продовжують працювати над проблемою використання електрики для висвітлення й інших нестатків. Знаменита "електрична свіча" П. Н. Яблочкова була першим споживачем струму. Для проведення проводів і кабелів необхідні були люди, які б розбиралися в електриці. Так з'явилася професія електрика. Однак з появою усе більш різних електричних приладів, ускладненням електротехніки професія розгалужується на безліч спеціальностей: електромонтажник, електромеханік по ремонту устаткування (в залежності від спеціалізації), електромонтер, технік-електрик, електрослюсар і ін. На сьогоднішній день існує кілька десятків спеціальностей електрика.

 До кінця 19 ст. людство стояло на порозі тотальної електрифікації. За законом логіки, якщо людство зробило певне відкриття, негайно з'являються пов'язані з ним професії, люди яких намагаються поставити оте таємниче відкриття на службу собі подібним. Так, у кінці 19 сторіччя з'явилися перші електрики - спочатку, звісно, на Заході, в Англії, та через кілька років електричні лампочки з успіхом використовували вже в царській Росії. Чимало аристократів ще не знали, що таке вмикач та вимикач, як користуватися винаходом, а головне, як зробити таке "диво" у себе вдома. Тому в позаминулому сторіччі працівники з обслуговування "люстричества" - як називали тоді електрику, були на вагу золота.

 Роки минули - електричною лампою нині нікого не здивуєш, а от професія електрика й досі має шалений попит на ринку праці.

             Колись електрики допомагали провести  електрику до  будинку,  демонстрували, як вмикати та вимикати світло. Нині це фахівці значно ширшого напрямку, адже з кожним роком удосконалюється побутова техніка, зростає рівень життя людей, складні пристрої замінюються більш простими та економічно вигіднішими, зростають відповідно і вимоги до кожної професії, а не лише до електриків.

 Професія "Електромонтер" по предмету праці відноситься до типу - "людина-техніка"; за характером праці є професією виконавського класу.

 Кожна праця дисциплінує, але водночас вона і є найголовнішим надбанням життя. Моя професія передбачає підвищений ризик, бо з електроенергією не жартують, а також уважність, пильність, сприйняття багатьох речей на дотик, слух,   зір.   Тому   під   час   роботи   постійно   потрібно   координувати   увагу, зосереджуватися, бути точним у рухах, мати хороший фізичний стан.  Тому взагалі не вживаю спиртного і не палю - на мою думку, такі люди несерйозні і перебувають   у   розслабленому   стані,   що   при   нашій   професії   може   бути небезпечним.  Намагаюся робити певні фізичні вправи, підтримувати себе в формі.

 Сьогодні про людину, «який винайшов XX століття», згадують не часто. Але плоди праць Нікола Тесла живуть і до цього дня, даючи нам можливість насолоджуватися всіма благами прогресу. Як відомо, будь-яке творіння рук людських потребує ретельного догляду та обслуговування. Недостатньо просто поставити серед степів електростанцію і забезпечити її необхідним обладнанням. Потрібно залучити до роботи фахівців-електромонтерів, які здійснюють поточний контроль дорогої техніки. Від якісного виконання поставлених перед ними завдань залежить безперебійна робота будь-якого підприємства.

 Відповідно до Старим Заповітом, перші слова, які сказав Бог, починаючи творити світ з «нічого», були: «Хай буде світло!» Як люблять говорити самі електромонтери, саме тому їх професія - найдавніша з усіх. Насправді історія розвитку цього технічного спрямування нараховує трохи більше 100 років. Але зате яким славним і стрімким було це розвиток! .

Соціальна значущість професії в суспільстві: Значимість електрики для сучасної людини переоцінити складно. Клацання вимикача став таким звичним і невід'ємним звуком, що уявити собі життя без цього «чарівного світу» просто неможливо. На сьогоднішній день електромонтери незамінні на різних підприємствах народного господарства. Затребуване їх майстерність і в побуті.

 

3. Професійні знання та вміння:

Eлектромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування обслуговує силові і освітлювальні установки, здійснює перевірку, розбирання і складання схем керування електроустаткуванням, підключення до електросистеми цеху нового обладнання, його перевірку, регулярний нагляд за його роботою. Він виявляє вузли, де виникло замикання, здійснює вимкнення цих вузлів із мережі, розбирання, заміну, складання і вмикання установки.

Поряд з роботами, що внесені до складу відповідного розділу кваліфікаційної характеристики професії, електромонтери повинні:

o   раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці;

o   дотримуватися норм технологічного процесу;

o   не допускати браку у роботі;

o   знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорону праці і навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;

o   використовувати, в разі необхідності, засоби попередження і усунення природних і непередбачених виробничих негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);

o   мати професійну підготовку у обсязі, достатньому для безпечного усування несправностей та відмов, що виникають у процесі роботи, а також для участі у їх ремонті;

o   знати та вміти застосовувати інформаційні технології.

У цілому, спеціаліст повинен знати:

o   будову і принцип роботи устаткування, що обслуговується, його електромонтажні схеми і пускорегулювальну апаратуру;

o   оптимальні засоби наладки щіткового механізму електродвигунів;

o   принцип дії і правила користування вимірювальними приладами;

o   правила безпечної роботи зі струмом.

o   Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування повинен вміти:

o   розбирати, ремонтувати електрообладнання верстатів, добре читати електричні схеми;

o   лудити, паяти, ізолювати, прокладати і з'єднувати електропроводи, кабелі, а також заземлювати електросилове устаткування;

o   мати навички слюсарної роботи.

 Попередній освітньо-кваліфікаційний рівень (Електромонтер з ремонту і обслуговування електроустаткування) 2-ого розряду:

            за умови первинної професійної підготовки (освіти) в професійно-технічних навчальних закладах 1-ІІ-ІІІ атестаційних рівнів без вимог до стажу роботи;

            за умови підвищення кваліфікації стаж роботи за професією 2-го розряду не менше одного року.

 

4. Вимоги професії до робітника:

Електромонтер здійснює діяльність як в приміщенні, так і поза приміщенням. Для виконання основного завдання діяльності, електромонтеру професійна взаємодія з людьми не потрібно. Зазвичай професійне спілкування відбувається безпосередньо.

            Професійно-важливі якості професії "Електромонтер":

o   акуратність;

o   дисциплінованість;

o   організованість, самодисципліна;

o   відповідальність;

o   передбачливість;

o   педантичність;

o   самостійність;

o   здатність планувати свою діяльність у часі;

o   старанність, ретельність;

o   в нормі розвинені властивості відчуттів і сприйняття (зір, слух, нюх, дотик);

o   здатність до розпізнавання невеликих відхилень параметрів технологічних процесів від заданих значень за різними ознаками;

o   розвинені властивості уваги;

o   здатність до образного представлення предметів, процесів і явищ;

o   логічність мислення;    предметність (об'єкти реального світу і їх ознаки) мислення;

o   аналітичність (здатність виділяти окремі елементи дійсності, здатність до класифікації) мислення;

o   технічне мислення;

o   операциональная пам'ять;

o   пам'ять на умовні позначення (знаки, символи, плани, схеми, графіки);

o   хороша координація рухів ведучої руки;

o   Навки точної маніпуляції і спритність;

o   твердість руки, стійкість кистей рук (низький тремор);

o   вміння швидко орієнтуватися в навколишньому середовищі;

o   вміння вирішувати проблемні ситуації в короткі терміни;

o   навички креслення;

o   схильність до роботи з документацією;

o   схильність до конструювання і проектування;

o   вміння правильно і ефективно розподіляти час.

 

При вступі на роботу в першу чергу оцінять фізичну форму, витривалість і розвинене відчуття рівноваги майбутнього електромонтера. Ці якості необхідні в небезпечних умовах роботи (висота, робота на відкритому повітрі і в будь-який час доби). Специфіка їх діяльності вимагає від них гнучкість, координацію рухів кистей і пальців рук, гарний зір і розрізнення кольорів, високий рівень розвитку образного і наочно-дієвого мислення. Непоодинокі в роботі фахівця цієї області позаштатні ситуації, де необхідно приймати швидкі та ефективні рішення.

 Трудові обов'язки електромонтера відрізняються в залежності від розряду фахівця. Електромонтер 2-3 розряду промиває деталі, проводить чистку контактів. Фахівці 4-5 розряду займаються більш складною, відповідальною роботою. Вони проводять діагностику в механічних і електричних схемах апаратів, пристроїв, при необхідності усувають несправності. Складання креслень та ескізів також в їх компетенції. Професія поділяється більш ніж на 30 спеціальностей, обов'язки залежать від специфік конкретних галузей та видів виробництва. Розбирання і збірка, наладка та ремонт, технічне обслуговування різних пристроїв, апаратів, схем, приладів, вузлів - загальні для всіх електромонтерів функції.

 Перелік вимог, висунутих до майбутнього електромонтера, значний. Так як молодому спеціалісту належить працювати в небезпечних умовах, то, перш за все, увагу звертають на його фізичний стан. Витривалість, відмінний зір і відчуття рівноваги - ось неодмінні умови успішної роботи електромонтера. Крім цього, він повинен бути готовий приймати швидкі, обдумані рішення в разі виникнення позаштатної ситуаці

 

5. Медичні протипоказання

 Захворювання, протипоказані для професії "Електромонтер":

o   захворювання серця або порушення артеріального тиску;

o   нервово-психічні розлади;

o   судоми, втрати свідомості;

o   вживання наркотиків, залежність від алкоголю;

o   некоректоване зниження гостроти зору;

o   порушення кольоророзпізнання, бінокулярного зору;

o   розлади слуху;

o   вестибулярні розлади, порушення відчуття рівноваги;

o   тремтіння рук;    розлади координації рухів;

o   боязнь висоти;

o   захворювання хребта, суглобів або нижніх кінцівок;

o   хронічні інфекційні захворювання;

o   алергії;

o   шкірні захворювання;

o   захворювання органів дихання;

o   захворювання органів травлення і виділення;

o   цукровий діабет;

o   виражені фізичні недоліки.

 

        6. Професійне навчання, структура навчання

З кожним роком електромонтери стають все більш затребуваними в сучасному суспільстві. Саме тому і ставлення до них міняється рік від року: зростають зарплати, забезпечуються додаткові можливості для відпочинку фахівців. Але професія ця, як і раніше залишається небезпечною і стресовою, особливо для молодих електромонтерів.

 Збільшення обсягу та складності робіт веде до підвищення розряду, а підвищення розряду - до зростання заробітної плати. Існує можливість і адміністративного просування (електромонтер, старший електромонтер, бригадир, технік). У перспективі можлива організація приватного бізнесу. Мова йде про майстерні з ремонту електрообладнання та іншої техніки.

           

7. Перелік кабінетів, лабораторій, майстерень для підготовки кваліфікованих  робітників за професією "Електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання”

            Кабінети

o   Спеціальної технології

o   Електротехніки з основами промислової електроніки

o   Інформаційних технологій

o   Охорони праці

o   Основи галузевої економіки та підприємництва

o   Технічного креслення

Лабораторії

o   Електротехнічна

Майстерні

o   Електромонтерів

 

8. Заробіток

 На   думку   багатьох   людей,   електрик   -   професія   більш   технічного спрямування. Знатися натому чи іншому приладі - це далеко не все, що передбачено цією професією. В роботі треба враховувати ще багато супутніх факторів - телемеханіку, електросхеми, провідність матеріалів, опір, стійкість - тут вже є простір для творчості. Хочеться креативного мислення - будь ласка, адже винаходи ще ніхто не забороняв. Довелося щось самому спробувати винайти?

 Нині електрика є навіть у фірмі, не кажучи вже про солідні  виробництва,   фабрики,   підприємства - і скрізь горить світло, йде технологічний процес, стоїть офісна техніка. Тому затребуваність нині дуже велика. Постає логічне питання - чому ж такий дефіцит кадрів? Бо більшість дійсно хороших та талановитих фахівців вже знайшли себе. До всього, люди будують будинки, переплановують квартири - а як же тут обійтися без електрика? За нинішніми розцінками, поставити одну розетку коштує від 25 до 50 грн. Хтось, може, скаже, що сума не солідна... А якщо це щойно збудований будинок, і розетки, і вимикачі потрібні в кожній кімнаті? При цій роботі досить легко у вільний час надавати додаткові послуги, або навіть йти у власний бізнес. Головне - розумітися на цьому...

           

 Згідно з чинним законодавством оплата праці електромонтера може бути відрядна або погодинна. Вибір системи плати праці робить адміністрація організації за згодою комітету профспілки. При погодинній оплаті робітник отримує заробіток не за виконану роботу, а за відпрацьовані години, за відрядною—оплачується виконана робота.

 Доповненням до відрядної та погодинної систем оплати праці виступає преміальна оплата за договірними розцінками. Найбільш розповсюдженою формою оплати праці електромонтера є погодинно-преміальна.

 Розмір заробітної плати електромонтера залежить від кваліфікації робітника. Висококваліфіковані робітники за роботу отримують значно більше, ніж малокваліфіковані. Такий порядок також стимулює електромонтерів до підвищення власної кваліфікації та розряду.

 Розмір заробітної плати також визначається формою власності та рівнем розвитку підприємства, організації, де вони працюють. Заробітки робітників приватних фірм, підприємств, як правило, вищі, ніж на державних.

            Електромонтер працює індивідуально або у бригадах з дво– або тризмінним режимом роботи з регламентованою обідньою перервою, за так званим "поточним графіком”. Нормальна тривалість робочого часу працівників становить 40 годин на тиждень. Підприємства і організації при укладенні колективного д

 

Вхід на сайт

Пошук

Календар

«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Друзі сайту

  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples